Smak złotego wieku

Osobiście trochę czekam na wiek senioralny. Tworzę sobie powoli wizję tego czasu, jako przestrzeń na samorealizację, posmakowanie wielu rzeczy, które na razie muszą czekać na dalszym planie.

Czy kłótnia może być twórcza w związku?

Ktoś ostatnio zadał mi to pytanie i w pierwszej chwili odpowiedziałabym, że nie Zaraz pomyślałam, że może odpowiedź nie jest tak oczywista. Zaczęłam szukać materiałów na ten temat, by dowiedzieć się, co piszą specjaliści od związków. Otóż okazuje się, że kłótnia pokazuje nam, że zależy nam na drugiej osobie i na relacji z nią.

Skąd się bierze powszechne podejście, że rodzina wielodzietna to patologia?

Nie lubimy inności. Trudno nam zrozumieć, że ktoś świadomie podejmuje decyzję o posiadaniu niestandardowej ilości dzieci tzn. przekroczeniu modelu 2+2. Wydaje nam się to często nieodpowiedzialne, bo trudno jest zapewnić odpowiedni status materialny licznej gromadce.

Czy wychowanie wymaga nagród i kar?

Kary i nagrody nie mają obecnie dobrej prasy. Wielu ludzi kwestionuje, podważa wartości i sposoby wychowania, które są zakorzenione od pokoleń. W dwudziestym wieku uznano, że dziecko to też człowiek, ma swoją godność i należy mu się szacunek tak jak dorosłym, a stosowanie kar fizycznych jest wykluczone.

Kocham pasjonatów.

Kiedy spotykam na swej drodze człowieka pasji, to naturalnie staram się zaczerpnąć z jego energii. Mam poczucie, jakby znał magiczną recepturę na eliksir mocy. Miłość do tego, co robi sprawia, że jest w stanie pokonać przeciwności i ograniczenia.

Pociąg do telefonu.

Miałam ostatnio pewien przypływ świadomości i uderzyła mnie myśl, że zachowuję się podobnie do moich dzieci, jeśli chodzi o zaangażowanie się w śledzenie mediów społecznościowych i szeroko pojęty kontakt z telefonem.

Kilka słów o Jesperze Juul'u.

Z pewnym zawstydzeniem przyznam się, że dopiero w tej chwili zaczynam zapoznawać się z dorobkiem pracy Jespera Juula. Szkoda, że dopiero teraz, ale lepiej późno niż później. Jego podejście do wychowania obniża w nas rodzicach ciśnienie. Uwalnia od samobiczowania za błędy, które popełniliśmy w procesie wychowawczym. Cudownie się to czyta.

Czas na zimny prysznic!

Przyszła pora na kolejne zmiany. Czuję, że dojrzałam do decyzji, by wprowadzić więcej ruchu do mojego

życia. Koniec z gnuśnością! Dochodzę do siebie po infekcji, więc muszę chwilę się jeszcze wstrzymać z

przejściem od słów do czynów, ale już stoję mentalnie w blokach startowych.

Czas na nordic walking!

Kolejnym krokiem są regularne marsze z kijkami-taki jest plan. Nawet mogę się lekko uśmiechnąć kiedy o tym pomyślę. W miłych okolicznościach przyrody może nie aż tak bardzo, bo to akurat listopad. W towarzystwie, bo obwieściłam mężowi, że potrzebuję towarzystwa - przecież nie będę chodzić sama w szarówę.

Przeszkody w budowaniu relacji, dlaczego to takie trudne?

Największą przeszkodą, jaką napotykamy w budowaniu relacji z innymi jesteśmy my sami. To jakie są nasze relacje, czy ich brak jest w dużej mierze naszym wyborem.